środa, 11 grudnia 2019 | 19:52
Infekcje intymne groźne latem!

Infekcje intymne groźne latem!

karolina

, Zdrowie

Infekcje intymne to temat, o którym rzadko mówi się głośno. Warto jednak poznać przyczyny i sposoby leczenia tych dolegliwości, ponieważ szacuje się, że blisko 80% kobiet chociaż raz w ciągu swojego życia, będzie musiało stawić czoła temu problemowi. Jak zapobiegać wystąpieniu infekcji? Czy każda z nich wymaga leczenia ginekologicznego?

Skąd biorą się infekcje intymne?

Infekcje intymne spowodowane są przez bakterie, grzyby i pierwotniaki. Drobnoustroje takie bytują naturalnie w środowisku, szczególnie w miejscach ciepłych i wilgotnych ( stąd większe ryzyko zakażenia w saunie, jacuzzi czy na basenie). Źródłem zakażenia może być też inny człowiek, nawet jeśli u niego objawy nie występują ( tak zwany bezobjawowy nosiciel). Do zakażenia dochodzi najczęściej wtedy, gdy na błonie śluzowej okolic intymnych mamy drobne otarcia lub skaleczenie- są to wrota, przez które łatwo dotrzeć drobnoustrojom.

Kiedy jesteśmy szczególnie narażone na infekcje intymne?

Każde zaburzenie równowagi bakteryjnej pochwy sprawia, że chorobotwórcze drobnoustroje mogą wywołać zakażenie. Dzieje się tak szczególnie w okresie antybiotykoterapii i tuż po niej, dlatego warto już profilaktycznie przyjmować preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego w postaci dopochwowej. To jednak nie jedyny moment, kiedy naturalne środowisko pochwy ulega zaburzeniom. Problemy mogą pojawić się także u kobiet ciężarnych, chorych na cukrzycę oraz w okresie obniżonej odporności organizmu. Czasem również partner seksualny kobiety, który sam nie przejawia objawów choroby jest nosicielem drobnoustroju i nadkaża ją podczas każdego stosunku- w takim przypadku leczenia powinno być przeprowadzone u obydwojga z nich. U dużej grupy kobiet nie udaje się jednak znaleźć bezpośredniej przyczyny zakażenia.

Infekcje intymne groźne latem!

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Infekcjom intymnym sprzyja zarówno brak higieny okolic intymnych, jak i przesadna higiena. Zbyt częste mycie agresywnymi środkami myjącymi powoduje również utratę fizjologicznej flory pochwy i sprzyja zakażeniom. Do higieny i pielęgnacji okolic intymnych warto stosować przeznaczone do tego celu delikatne żele myjące, należy również pamiętać o skorzystaniu z prysznica po każdym stosunku seksualnym. Wskazane jest noszenie bielizny bawełnianej, z przewiewnego materiału. Niektóre źródła podają, że u kobiet z nawracającymi infekcjami intymnymi warto ograniczyć ilość spożywanego cukru.

Czy mogę leczyć infekcję na własną rękę?

Objawy takie, jak świąd, nieprzyjemny zapach oraz upławy z dróg rodnych zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. Nawet jeśli miałyśmy już do czynienia z podobną infekcją wcześniej, nie oznacza to, że ten sam drobnoustrój spowodował obecne dolegliwości. Innego leczenia wymaga zakażenia bakteryjne, innego zakażenie grzybicze czy też pierwotniakowe- stąd taką decyzję powinien podjąć lekarz po uprzednim badaniu ginekologicznym chorej. Zwykle stosowane są globulki dopochwowe, maści dopochwowe, rzadziej leczenie doustne. Preparaty dopochwowe najlepiej stosować wieczorem, przed położeniem się do łóżka. W okresie terapii należy powstrzymać się od współżycia, a jeśli lekarz zaleci terapii powinien poddać się również partner seksualny.

Czym grozi nieleczona infekcja?

Przedłużające się objawy infekcji to nie tylko znaczny dyskomfort dla kobiety oraz możliwość zarażenia dla innych osób. Długotrwałe stany zapalne pochwy mogą skutkować przeniesieniem zakażenia na tak zwane przydatki: jajniki, jajowody, co jest niebezpieczne z uwagi na ryzyko infekcji ogólnoustrojowej oraz powstania zrostów pozapalnych mogących skutkować na przykład zaburzeniami płodności. Bezwzględnie należy również leczyć infekcje intymne u kobiet w ciąży, z uwagi na ryzyko dla rozwijającego się płodu i przebiegu ciąży.

karolina

, Zdrowie

Infekcje intymne groźne latem! (komentarze)

Podobne powiązane artykuły