środa, 11 grudnia 2019 | 19:06
Jak schudnąć wykorzystując prostą matematykę - poradnik

Jak schudnąć wykorzystując prostą matematykę - poradnik

jakub

, Odchudzanie

Pozbywanie się nadmiernych kilogramów to jeden z najczęściej poruszanych kwestii w dzisiejszych czasach. Problem ten pojawia się u coraz większej liczby osób. W prasie i internecie można znaleźć ogromną liczbę diet, ćwiczeń i porad pomagających osiągnąć wymarzoną wagę, jednak mimo ich ilości, ciężko znaleźć tą opcję, która zadziała dla nas.

W tym poradniku przedstawiamy metodę bardziej naukową, opierającą się na zarządzaniu gospodarką energetyczną naszego ciała, która polega na kontroli energii dostarczanej naszemu organizmowi.

Jak zacząć?

Kwintesencją tej metody jest zrozumienie, że każdy nas wymaga energii do funkcjonowania, a jej nadmiar prowadzi do nadwagi i otyłości. Jedząc i pijąc dostarczamy “paliwo”, a wykonując ruchy czy nawet po prostu siedząc, ciało spala je by utrzymać pracę narządów oraz pozwolić pracować mięśniom. Do naszej metody potrzebujemy ilości energii, wyrażonej w liczbach kilokalorii, którą każdy z nas zużywa w spoczynku. Liczbe tą można łatwo uzyskać za pomocą kalkulatora BMR (ang. Basic Metabolic Rate), powszechnie nazywanego kalkulatorem kalorii. W internecie istnieje wiele stron oferujących taki kalkulator.

Co teraz?

Uzyskana liczba informuje nas, ile kilokalorii możemy zjeść by nie przytyć. Do spalenia kilograma tłuszczu musimy spalić 7000 kilokalorii, przykładowo nasze BMR wynosi 2000, dziennie zjadamy 1800 kilokalorii czyli na dzień spalamy 200 kilokalorii tłuszczu. W ten sposób kontrolujemy ile tkanki tłuszczowej zużywa nasz organizm i można szybko obliczyć za ile zrzucimy kilo tłuszczu. Warto jednak wspomnieć, by się też nie głodzić, nie powinniśmy schodzić poniżej progu 1600 kilokalorii na dzień. Oczywiście by wiedzieć ile energii zjadamy należy sprawdzać etykiety produktów przez nas konsumowanych, zaskakującym może się okazać, że naturalny batonik dietetyczny może zawierać do 200 kilokalorii na sztukę! Takie drobne “bomby” kaloryczne mogą szybko się dodać do siebie i wykreować znaczną nadwyżkę energetyczną.

Jak schudnąć wykorzystując prostą matematykę - poradnik

Przyspieszenie rezultatów

Jak w przypadku każdej diety czy planu odchudzania, ćwiczenia fizyczne bardzo ułatwiają proces zrzucania zbędnych kilogramów. Nawet prosty wysiłek taki jak spacer może spalić dodatkowe kilokalorie co pozwoli na zwiększenie deficytu energii, a przez to schudniemy szybciej lub będziemy mogli zjeść więcej bez zmartwienia o przybraniu na wadze. Osoby regularnie ćwiczące lub pracujące fizycznie bez problemu będą mogły jeść nie do końca zdrowo, a i tak chudnąć.

Podsumowanie

Poradnik ten warto wykorzystać głównie jako wskazówkę. Zdrowe odżywianie i regularna aktywność dają efekty, lecz gdy po prostu jemy za dużo energii to i tak przytyjemy. Rezultaty głównie będą zależeć od naszej dedykacji, dla jednych prostym będzie utrzymanie poziomu np. 1700 kilokalorii, dla drugich może być to problemem. Warto mieć również na uwadze, że nawet gdy żywność jest zdrowa, to zawiera energię, a jej nadmierne spożycie utrudni drogę do idealnej wagi.

jakub

, Odchudzanie

Jak schudnąć wykorzystując prostą matematykę - poradnik (komentarze)