środa, 11 grudnia 2019 | 19:52
Jak dobrze przygotować się do ciąży?

Jak dobrze przygotować się do ciąży?

aneta

, Mama

Nie każdej z nas udaje się zaplanować ten ważny moment. Nie każda z nas ma szansę właściwie się przygotować. Ale kiedy plany posiadania dziecka zaczynają się krystalizować w naszych głowach, warto wiedzieć, jak przygotować się do tego ważnego okresu i jak zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.

Jaki wiek jest najlepszy na posiadanie pierwszego dziecka?

Granice wiekowe u kobiet rodzących swoje pierwsze dziecko ( przez ginekologów nazywane pierworódkami) przesunęły się na przestrzeni ostatnich lat. Coraz więcej kobiet decyduje się dziś na zostanie matką dopiero po trzydziestym roku życia. Choć z czysto biologicznego punktu widzenia optymalny czas na zajście w ciążę to okres między 25. a 29 rokiem życia, należy jeszcze pamiętać o aspekcie psychologicznym i socjologicznym. Decyzja o posiadaniu potomstwa to jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia w całym naszym życiu- stąd u wiele kobiet momenty niepewności i wahań. Są one zupełnie uzasadnione i nie należy się ich obawiać. Z drugiej strony, nie powinno odkładać się decyzji o macierzyństwie w nieskończoność- wraz z wiekiem matki rośnie ryzyko wielu chorób genetycznych, w tym zespołu Downa. Ostatnie badania donoszą jednak, że również wiek ojca odgrywa pewne, choć mniejsze, znaczenie.

Co powinnam zmienić w swoim życiu, kiedy chcę zostać mamą?

Kobiety starające się o zajście w ciążę nie muszą od razu przewracać swojego dotychczasowego życia do góry nogami. Warto jednak zadbać o poprawę swojego stylu życia, zwłaszcza jeśli mamy na sumieniu trochę grzechów. Wskazane jest przede wszystkim rzucenie palenia, a wskazówka ta dotyczy również przyszłego ojca dziecka. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu oraz unikać tak zwanego śmieciowego jedzenia. Zamiast niego warto wzbogacić swoją dietę w świeże warzywa i owoce, pod warunkiem, że będziemy je dokładnie myć przed spożyciem. Powstrzymajmy się również od spożywania produktów ze świeżego, nieobrobionego mięsa ( tatar, carpaccio, niektóre gatunki kiełbas), z powodu ryzyka zakażenia toksoplazmozą, która bywa szczególnie groźna na początku ciąży.

Jak dobrze przygotować się do ciąży?

Czy przed zajściem w ciążę powinnam wykonać jakieś badania?

Starania o dziecko powinno rozpocząć się od wizyty u ginekologa. Warto wykonać wcześniej podstawowe badania laboratoryjne, jak morfologia krwi, TSH ( ocena funkcji tarczycy)oraz poziom glukozy na czczo. Coraz częściej zaleca się również wykonanie pakietu badań TORCH- jest to zestaw badań przeciwciał przeciwko groźnym w ciąży zakażeniom: toksoplazmozie, cytomegalii, różyczce oraz wirusowi opryszczki. Jeśli któreś z badań wykazałoby obecność świeżych przeciwciał IgM, które mogą (ale nie muszą!) świadczyć o aktywnym zakażeniu, wskazane jest rozważenie odłożenia decyzji o zajściu w ciążę. Wyniki badań powinien jednak zawsze ocenić lekarz ginekolog. W jego gabinecie warto wykonać również badanie cytologiczne oraz badanie USG piersi.

Czy powinnam łykać preparaty wielowitaminowe już teraz?

Jeśli Twoja dieta dostarcza Ci wszystkich najważniejszych składników odżywczych, nie potrzebujesz dodatkowej suplementacji witaminami i składnikami mineralnymi. Bezwzględnie jednak powinnaś przyjmować kwas foliowy w dawce 0,4 mg przez co najmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia poważnych wad układu nerwowego u płodu. Jeśli w Twojej rodzinie lub rodzinie ojca dziecka, występowały takie wady ( na przykład rozszczep podniebienia, rozszczep kręgosłupa) zalecana dawka kwasu foliowego wynosi 5 mg ( ta dawka zapisywana jest tylko na receptę lekarską).

aneta

, Mama

Jak dobrze przygotować się do ciąży? (komentarze)

Podobne powiązane artykuły