środa, 11 grudnia 2019 | 18:03
Kosmetyki naturalne – ile w nich z natury?

Kosmetyki naturalne – ile w nich z natury?

jakub

, Kosmetyki naturalne

Naturalne, organiczne, bio czy eko – sklepowe półki uginają się pod naporem kosmetyków opatrzonych tymi przedrostkami. Obecnie modne jest to, co nieprzetworzone, pozbawione sztucznych dodatków, przyjazne środowisku. Czy jednak naturalność kosmetyku jest gwarantem jego jakości?

Kosmetyk naturalny nie zawsze naturalny

Niestety, nie istnieje prawnie uregulowana definicja kosmetyku naturalnego. Zapewne nie raz zostałaś wprowadzona w błąd, czytając na etykiecie ,,na bazie wyciągów roślinnych” czy ,,wprost z natury”. Producenci nadużywają tych sformułowań, oznaczając nimi produkty, które zawierają znikome ilości naturalnych składników, bazują zaś na substancjach syntetycznych.

Pochodzenie a działanie kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne mogą uczulać – dokumenty nie regulują warunków, w jakich hodowane są rośliny czy miejsc, z których zebrano miód. Brak tu ścisłych wytycznych produkcji, jak ma to miejsce w przypadku substancji syntetycznych. Zastosowanie produktu określanego mianem kosmetyku naturalnego może zatem mieć przykre konsekwencje w postaci wysypki czy świądu.

Kosmetyki naturalne – ile w nich z natury?

Jak wybierać kosmetyki naturalne?

Samo zapewnienie producenta o naturalnym pochodzeniu składników kosmetyku nie wystarczy. Chcesz być pewna jakości artykułu? Czytaj jego skład! Nie trzeba być chemikiem, aby odpowiednio zinterpretować etykietkę. Wystarczy wiedzieć, jakich substancji się wystrzegać. W składzie naturalnego kosmetyku nie mogą się znaleźć pochodne ropy naftowej. Przykład stanowi olej mineralny, który odpowiada za uczucie miękkości skóry po rozprowadzeniu kosmetyku, w rzeczywistości jednak w żaden sposób nie odżywia naskórka, a wręcz mu szkodzi. Niepożądane są wszelkie konserwanty (szczególnie niebezpieczne to te oznaczone skrótem DEP), emulgatory (PEG, PGG), filtry chemiczne UV. Warto wiedzieć, że duże znaczenie ma kolejność, w jakiej wymienione są składniki – odzwierciedla ona bowiem ich procentowy udział.

Certyfikaty, którym można zaufać

Oceniając produkt, zwracaj uwagę na certyfikaty. Przykładowo według organizacji Ecocert artykuł musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, w tym co najmniej 50% roślinnego. Wiarygodne certyfikaty to także: Bdih, Bioforum, Soil Association, USDA Organic.

jakub

, Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne – ile w nich z natury? (komentarze)